Over hoe iedereen opknapt in de lente en hoe dromen uitkomen
Nieuwsbrief April 2025

April doet wat 'ie wil

April was waarschijnlijk de luidruchtigste maand op de Ezelshoeve. Omdat de lente zich doorzette in de hormonen van de ezelinnen, hadden de ruinen en hengsten het maar druk! Als er weer een dame hengstig is reageert de buurhengst Huub met luid gebalk, gevolgd door Quincet, Lancelot en vaak ook nog andere ruinen. In het begin van de maand hadden we nog 2 hengsten (want Peter Pan was ook nog een hengstje) en die vinden dat alle dames van hen zijn. Lancelot daarentegen vindt dat hij de kuddeleider hoort te zijn en is altijd de eerste die achter de dames aan gaat. De oude garde, Onyx, Leo, Ramses, Dio en Kastaar laten hem in zijn jong enthousiasme. Kastaar is degene die zich nog af en toe laat uitdagen, waarna beiden op hoge snelheid door de speelweide racen.
De kudde staat inderdaad weer in de speelweide. Terwijl we de grote wei al sinds december in gebruik hebben, schrokken we ervan hoe snel deze toch afgegraasd werd. Hoewel wij genoten van de mooie, zonnige en droge dagen van maart en april, denkt het gras er anders over. Zon en temperatuur zijn twee ingrediënten voor groei, maar vocht is de derde. Zonder vocht, zonder regen groeit het gras niet en Brabant had een sproeiverbod. Onze (voorheen) buurman Harry helpt ons gelukkig met de nodige kennis van weide-onderhoud en het blijkt dat ezelmest niet genoeg is voor een wei. Ezelmest bestaat voornamelijk uit mineralen en het gras, dat lichtelijk geel begon te worden, had toch wat meer nodig: meststof met mineralen, stikstof en nitraat. Maar dan in een heel andere dosering als dat koeienboeren dat doen. Zo gezegd, zo gedaan en wanneer je met de hand moet 'zaaien' kom je er pas achter hoe groot de wei is. En daarna is het wachten op regen en ik ben nog nooit zo blij geweest met een bui als zondagavond.
De grootste hoogtepunten van deze maand waren natuurlijk de aanschaf van de grote wei en de prachtige donatie van DierenLot. Maar hierover verderop nog meer. Wij wensen jullie veel leesplezier, bij voorkeur onder een veranda terwijl een grote bui het gras laat groeien 😂

20 JAAR EZELSHOEVE SAVE THE DATE

In mei vieren we ons 20 jarig bestaan (wat op 14 februari 2025 een feit was) met twee open dagen. 17 en 18 mei om precies te zijn. Deze dagen zijn wij open voor bezoek van 10h00 - 16h00 en zijn er allerlei feestelijkheden voor de bezoekers en vrijwilligers. Het wordt een feestje op twee mooie zonnige dagen en we hopen dat jullie allemaal langskomen. Er is voldoende parkeergelegenheid, gratis entree en sociale honden zijn toegestaan (niet bij de ezels). Er is een foodtruck, een photobooth en het allerbelangrijkste: ezelbier. Eh ... ezels bedoel ik. Kom knuffelen, babbelen en genieten, want wij zijn er ook 🤗

Sociale media

Op de sociale media is er het één en ander aan het veranderen. Facebook is ons aan het spammen met bedreigingen dat ze onze account gaan sluiten, wanneer we doorgaan met de muziek onder onze filmpjes. Is het spam? Is het werkelijk van Meta? Geen idee, maar met 33.000 volgers durven we het risico niet meer te nemen. Wanneer ze ons account sluiten moeten we weer van nul af aan beginnen ... Dat risico is te groot. We zijn al variaties aan het proberen, zoals de muziek 20% vertragen waardoor de robots het niet herkennen. Maar dat is toch een stuk minder leuk. Dan maar de ezels zelf laten zingen ...

Over Poitou's gesproken

Werkelijk René, dan heb je maar één taak: 4 Poitou's naar de grote wei brengen. Het lukt je om Pierrick, Liv en Karma op de wei te krijgen, maar Allegro blijft staan. Dan ga je terug om hem te halen, loopt Liv langs je heen. Dan heb je Allegro bijna op de weide, draait Pierrick ineens weer om en loopt terug. Uiteindelijk stonden er 2 op de grote wei. Het filmpje was echter wel hilarisch. Ezels blijven ezels en doen hun eigen dingetje, maar soms heb je daardoor wel de leukste filmpjes met bijna 2.000 likes ❤️

Peter Pan een hele vent

Kleine Peter Pan was ook niet ongevoelig voor alle hengstige dames om hem heen. En zijn balletjes waren ingedaald. Op het moment dat hij zijn moeder en zus begon te bestijgen vonden we het tijd. Tijd voor de ballenbak, oftewel een castratie. We hebben hem even een paar dagen met Onyx apart gezet, maar toen was het zover. Direct na de castratie, toen de verdoving enigszins uitgewerkt was, hebben we hem terug gezet bij zijn moeder en dat vond hij toch wel heel fijn. Slaapgrazen is ook een woord.

Welkom terug

Igor (28), Mirabel (32) en haar dochter Lara (23) kwamen terug naar huis. Nadat ze jarenlang met kinderen 'met een rugzakje' hebben gewerkt, mogen ze nu met pensioen. Maar zowel Igor als Mirabel zijn nog ongelofelijk fit en ogen helemaal niet oud. Zodanig zelfs dat we overdenken om Igor nog naar een nieuw liefdevol ezelgezin te plaatsen, die nadrukkelijk op zoek zijn naar een oudere ezel. Voorlopig blijven ze nog even hier en ze doen het super in de kudde. Igor is echt een prachtige, stoere vent die blijkbaar helemaal niet zoveel met Mirabel en Lara heeft. Op de foto hieronder staat Mirabel helemaal links, Igor is de donkerbruine en Lara staat er tussen in.

Het is een wonder

Mona's oren staan altijd in de vliegstand (zoals wij dat noemen). Dit betekent niet dat ze het niet naar haar zin heeft of dat ze zich niet lekker voelt. Dit is gewoon Mona. Alleen aan het hek, wanneer haar bakje wordt klaar gemaakt, dan willen de oren nog wel eens vooruit staan.
Maar dan ontmoet Mona Wondertje en daar gaan zelfs Mona's oren van overeind staan!

Medische kosten

Jaarlijks hebben wij zo'n 30.000 Euro aan medische kosten: dierenarts en medicijnen. Omdat we elk jaar stiekem toch weer wat groter worden, stijgen die kosten ook. Met die bekendheid komen ook steeds meer ezels met complexere problematieken naar ons, waardoor die kosten onevenredig stijgen. Gelukkig krijgen we af en toe ook steun van fondsverstrekkende instanties en we willen stichting ABRI voor dieren hierbij enorm bedanken voor hun bijdrage in de medische kosten.

Veulens moeten spelen

Het was de bedoeling dat Wondertje met Peter Pan zou opgroeien, zodat ze lekker samen konden spelen. Echter Peter Pan vond Wondertje maar raar en speelde zelden met haar. Maar we hebben nog een veulen ... Omdat ze ongeveer de grootste ezel is die we hier hebben rondlopen, vergeten we het soms. Maar Molly is pas twee en door de vergroeiing van haar been heeft ze ook niet echt kunnen spelen. Nu zowel zij als Wondertje geopereerd en grotendeels hersteld zijn, blijkt het verschil in grootte niet uit te maken. En met de lente in haar bol begint Molly ook te spelen, waarna Wonder onmiddellijk mee gaat doen.

Een laatste gebaar van liefde voor ezels

Als ezeltjes een speciale plek in jouw hart hebben, dan kan je ervoor zorgen dat jouw liefde voor hen blijft bestaan, óók in de toekomst. Door de Ezelshoeve op te nemen in je testament, help je mee om hen een zorgzame en liefdevolle plek te geven. Voor altijd! Vraag ons GRATIS informatiepakket aan. Géén verplichtingen, alleen een kans om er rustig over na te denken.
Bij de Ezelshoeve doen we er alles aan om ezels die hulp nodig hebben een veilig thuis te geven. Dat kan alleen dankzij ezelvrienden zoals jij, lieve mensen die deze dieren een warm hart toedragen, nu én later. Ook namens de ezeltjes, dank je wel.

Lees verder

De foto-shoot

We hebben al meerdere prachtige foto's van Isabel Erkemeij van Soulmates Images. Adoptieouders die aangegeven hebben ook met hun adoptie-ezel in deze serie mee te doen: ik ben jullie niet vergeten. We gaan waarschijnlijk in de herfst een fotoshoot met jullie doen. George en Jacqueline waren de slachtoffers van de lente-shoot en wat een prachtige foto's zijn het weer geworden. Zie de grote foto bovenaan en onderaan. Als je de foto's ziet, dan raad je het thema wel ...
Verbinding tussen mens en dier.

Soulmate Images

Gaaf initiatief!

Erica van Vliet is een groot dierenliefhebber en steunt de Ezelshoeve middels een adoptie op Oma Flubbertong. Toch wil zij nog meer doen voor onze ezels en is ze een actie gestart om de Nijmeegse Vierdaagse Sponsorloop te gaan lopen. Zij loopt deze Vierdaagse om zoveel mogelijk geld voor onze ezels op te halen. Erica hoopt dat zoveel mogelijk mensen haar willen steunen om in juli met een flink bedrag over de finish te komen! Doneren kan via deze QR code of door op de foto te klikken.

Mooie Karma

Karma kwam op 5 oktober 2024 bij ons omdat ze erg verzwakt was en niet meer zelf kon opstaan. Allereerst hebben we ons geconcentreerd op 'de Westerse medische wetenschap' om haar weer beter te krijgen. Pijnstillers, juiste voeding en voedingsschema, röntgenfoto's van haar hoeven, haar knieën en haar heupen (wat eigenlijk haar knieën zijn, maar a'la). Toen daar niets bijzonders gevonden werd hebben we besloten haar op 'de Chinese medische wetenschap' te zetten, oftewel kruiden en paddenstoelen mixen. Hiermee pak je de oorzaak aan, maar het is een langere weg: je moet dit maandenlang consequent volhouden. Karma is het levende bewijs dat het werkt. Je ziet haar langzaam maar gestaag vooruitgaan. In maart werd Karma zelfs voor de eerste keer hengstig (wat een heel goed teken is) en op 1 april (geen grap) is ze voor het eerst zelfstandig opgestaan. Ze gaat werkelijk met de dag vooruit en dat is fantastisch! Alleen Quincet heeft geen rust meer gehad 😂

Wintervacht

De ezels gaan weer uit hun wintervacht. Dit doen ze door te schuren of te rollen en soms krijgen ze wat hulp. Maar alle ezels rollen minimaal één keer per dag op de zandweide. Wonder en Char rollen elke dag op of van het heuveltje, voor ze weer naar hun stal aan huis gaan. Rollen doen ze om zich te bevrijden van zweet, losse haren en uitwendige parasieten, maar volgens mij doen ze het ook gewoon omdat ze het lekker vinden.

Maar nu het bijna mei is, zijn er andere kleine helpers die de losse winterharen gebruiken om hun nesten te maken. De kauwen! En dan zie je dus kauwen op de rug van een ezel zitten met een grote witte snor ... als het een witte ezel is uiteraard 😅

De grote wei

De grote wei komt steeds dichterbij. Uiteraard zijn alle toezeggingen al gedaan, maar we kunnen pas beginnen met de inrichting van de weide, wanneer wij eigenaar zijn. Buurman Harry heeft nog wel een keer met een weidesleep alle molshopen geëgaliseerd en ons geadviseerd over hoe we de weide moeten onderhouden. Nog even en we zijn volleerde boeren aan het worden hier!
Omdat we geen tractor met een dispenser hebben, moeten wij het met de hand doen en dan blijkt 1,9 ha toch best wel veel 😱

Het grote wonder!

De aanschaf en de herinrichting van de grote weide is een project van 375.000 Euro. Daarom hebben we dit project ingediend bij fondsverstrekkende instanties, zoals bijv. DierenLot. Het grote wonder gebeurde op de Landelijke Bijeenkomst Dierenhulpverlening oftewel de DierenLot Benificiantendag. Wij moesten bij het bestuur komen omdat ze iets wilden bespreken ... Jullie snappen hoe spannend dit voor ons was, maar het wonder geschiedde: Wij kregen een droom-cheque voor de helft van dat bedrag. Een cheque van 187.500 Euro!
Via onze donateurs (jullie) hadden we al een bedrag van 13.000 Euro bijeen, waardoor nu de teller op 53% staat! 🙏🏼

Op de foto zie je tevens het verleden, heden en toekomst van de stichting. Zowel de twee coördinatoren als onze opvolgers waren erbij om die cheque in ontvangst te nemen.

De wondersloffen van Sjakie

Hele stripboeken zijn er over gemaakt, maar eindelijk heeft onze Sjaakie zijn eigen wondersloffen. Cavallo, een Canadees merk van hoefschoenen, heeft speciaal een lijn uitgebracht voor ezels en wilde dit in Nederland promoten. Maar ze hadden blijkbaar nog nooit Nederlandse ezeltjes gezien 🤣, maar daarvoor kwamen ze naar de Ezelshoeve. En toen kwamen ze erachter dat onze ezels veel kleiner zijn dan de Canadese ezels. Oftewel: van de 4 maten hoefschoenen waren alleen de allerkleinsten geschikt voor onze ezels. Maar omdat Sjaakie een groot gat in zijn voorhoef heeft, hebben we Sjaakie zo'n schoen aangedaan.

En hij loopt er goed op. Beter. Maar we hebben nog een ezel, die erg moeizaam loopt: Sylvester. Zijn hoeven waren erg verwaarloosd en ondanks dat de hoefsmid zijn hoeven weer in de juiste stand bekapt had, bleef hij manken. Niet zozeer manken, maar moeizaam lopen. Als test hebben we hem de één na kleinste maat aangegeven en hoewel ze iets te groot zijn, waren we bijzonder verrast over hoe goed ze werkten. Voor het eerst liep Sylvester hele afstanden. Hij stapt echt en blijkbaar ontlasten de schoentjes zijn hoefjes enorm!
We hopen binnenkort deze hoefschoenen van Cavallo in de verkoop te hebben, zodat we nog vele ezels kunnen helpen.

Nog een mijlpaal: Allegro

Allegro wordt dit jaar 15 en is een helemaal gezonde ruin. Behalve dat hij niet zelfstandig kan opstaan. Alleen bij Allegro hebben we werkelijk geen idee wat er aan de hand zou kunnen zijn, want op het moment dat hij staat, rent hij bijna naar zijn bakje. Je ziet niets in zijn lopen of in zijn gewrichten. We verdenken hem ervan dat hij het wel lekker gemakkelijk vindt om elke ochtend geholpen te worden 🤔 In de afgelopen dagen stond hij ineens een keer zelf op, toen het eten te lang op zich liet wachten. Dus hebben we hem de dag daarna eens gestimuleerd, door het bakje op een paar meter afstand te zetten en hem alleen aan te moedigen. Je raadt het: hij stond op! En vers van de pers: afgelopen maandag stond hij al, voordat er iemand kwam 🙏🏼

Alain Geevels voor Quincet

Elk jaar komt Alain Geevels voor Quincet. Quincet heeft erge bulten van de CPL, met name op zijn achterbenen en Alain maakt dat helemaal schoon en vrij van haar, zodat wij het goed schoon kunnen houden in het vliegenseizoen. Anders leggen de vliegen er eitjes tussen en zitten zijn benen onder de maden (die je door het lange haar niet ziet).

Paasfestijn in Drunen

En wat doet onze coördinator op zijn vrije dag? Nou op een paasmarkt staan in zijn woonplaats met een stand voor de ezeltjes. George en Marian zamelen statiegeldflessen en blikjes in voor de Ezelshoeve, lief hè. Maar nu we hier toch aan denken: u kunt zowel uw kleding als uw statiegeld flessen inleveren bij de Ezelshoeve. Graag in vuilniszakken 😅 Goed idee George!

Het is een feit!

Op 22 april om 9h45 was het moment daar. De koop is gesloten en de akte van levering werd bij de notaris door buurman Harry en ons ondertekend. De grote wei is van ons!

Nu hopen we dat (ex) buurman Harry ons nog blijft helpen met betrekking tot het weide onderhoud. Hoe zorgen we ervoor dat het gras groen blijft en dat soort dingen. En we kunnen gaan beginnen met de omheining en de inrichting van de weide. En dat is nog een behoorlijke klus! Maar deze wei is essentieel voor de toekomst van de Stichting en deze toekomst is nu weer een stapje dichterbij. Dank je wel Harry!

Bedankt!

Bedankt DierenLot. Vanuit de grond van ons hart bedanken wij deze stichting. We hebben nog nooit zo'n fantastische donatie mogen ontvangen en het is eigenlijk gewoon niet voor te stellen hoeveel geld dat eigenlijk is. DierenLot maakt dromen waar? Nou in dit geval zeker! Onze grote droom is waarheid geworden. Nu gewoon blijven dromen ...

P.S. Hulp voor mishandelde, verwaarloosde, zieke en oude ezels blijft nodig. Ook in Nederland. Help alsjeblieft mee met een gift, of nog leuker: neem een adoptie! Hiermee verbind je jezelf aan één specifiek ezeltje ❤️

     

Anbi
Stichting de Ezelshoeve, Goorweg 3, 5111CR Baarle-Nassau, T: +31 627 136 736,
KvK: 18077520 - IBAN: NL88 RABO 0105 5492 15 - BIC: KREDBEBB
ezelshoeve@hotmail.com | www.ezelshoeve.nl
Bekijk de webversie - Voorkeuren beheren of uitschrijven